Podręczniki szkolne

Czemu służą podręczniki?

Wędrując ku dorosłości to seria podręczników do wychowania do życia w rodzinie dla uczniów klas podstawowych oraz ponadpodstawowych. Jego autorami są Teresa Król, Krystyna Maśnik, Wojciech Śledziński, Grażyna Węglarczyk oraz Jadwiga Wronicz. Owi autorzy stanęli przed wyzwaniem, jakim jest radzenie nastolatkom w trudnym okresie dojrzewania. Spojrzeli na życie jak na wędrówkę, którą odbyć musi każdy z nas.

Małymi kroczkami

W podręcznikach zostały przedstawione tematy o rozwoju człowieka i życiu rodzinnym. Autorzy przybliżają nastolatkom, co buduje ich osobowość i gdzie powinni szukać pomocy, gdy jej potrzebują. W sposób prosty w odbiorze młodzi ludzie spotykają się z poradami, jak uczciwie i jednoznacznie komunikować się z bliskimi. Poruszane są także tematy takie jak piramida potrzeb i życie w rodzinie niepełnej.

Poznać miłość i seksualność człowieka

Podręczniki to nieoceniona pomoc w zrozumieniu rozwoju seksualnego i wszelako pojętej miłości. Pomagają zrozumieć, czym jest miłość platoniczna i odróżnić ją od miłości prawdziwej. Młodzież znajdzie w nich odpowiedzi na nurtujące pytania o macierzyństwie, ojcostwie oraz o planowaniu rodziny. Autorzy nie omijają żadnych tematów związanych z seksualnością człowieka. Z konsekwencją biorą pod uwagę niewielkie doświadczenie nastolatka i nie omijają zagadnień przekazywania życia, presji seksualnej oraz popędu seksualnego.

Trudne decyzje i zagrożenia

Nie mogło zabraknąć tematów o zawieraniu małżeństw i antykoncepcji. Młodzież przestrzegana jest o powadze decyzji zawierania małżeństw. Wytłumaczone jest także pojęcie aborcji. Autorzy przedstawiają sprawy jasno, nie ukrywając faktów. Podręczniki uświadamiają o konsekwencjach naszych czynów. Zawarte w nich są szczegółowe treści o papierosach, alkoholu i narkotykach oraz problemach, jakie wynikają z zażywania używek. Młodzi ludzie mogą znaleźć w podręcznikach telefony oraz możliwości kontaktu z organizacjami, pomagającymi rozwiązywać te problemy. W sposób dokładny zawarte w nim są informacje o AIDS, o przebiegu tej choroby i leczeniu. Zawarte są też informacje o innych chorobach przenoszonych drogą płciową.

Młody człowiek staje przed procesem osiągnięcia pełnej dojrzałości. Dojrzała osoba jest wolna wewnętrznie, a naciski z zewnątrz już nie mają dla niej znaczenia. Akceptuje najważniejsze wartości, jest zdolna do miłości. Dzięki bogactwie informacji zawartych w tym podręczniku młodzież to osiągnie. Zrozumie i pozna siebie, a także nie zostanie obojętna na sprawy ludzkiej płciowości i natury.

 

Słowniki i podręczniki

Książka Welttour 3 to podręcznik połączony z zeszytem ćwiczeń, który przeznaczony jest do nauki języka niemieckiego w szkole średniej. Publikacja została przygotowana przez wydawnictwo Nowa Era, jedno z najbardziej znanych wydawnictw edukacyjnych, a autorką jest Sylwia Mróz-Dwornikowska. Podręcznik Welttour 3 jest przeznaczony do przygotowania uczniów do matury z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Jest zgodny z obowiązującą aktualnie podstawą programową i został zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Praktyczne wskazówki i atrakcyjna forma przedstawiania treści w podręczniku

Podręcznik Nowej Ery umożliwia skuteczne przyswojenie całego wymaganego materiału, a także przygotowanie do matury w bardzo przystępnej i atrakcyjnej formie. Najważniejsze zalety książki:

– umożliwia ćwiczenie umiejęctności maturalnych, ponieważ zawiera wszystkie typy zadań, które są charakterystyczne dla egzaminu maturalnego

– zawiera wartościowe wskazówki i najbardziej przydatne słownictwo, które znacząco przyczynia się do postępów w mówieniu po niemiecku, a także przedstawia pomocne schematy wzorowych wypowiedzi maturalnych

– precyzyjnie określa i pomaga wyćwiczyć konieczne do osiągnięcia wysokiego wyniku na maturze techniki

– zawiera bogatą część gramatyczną z dokładnie określonymi regułami i zadaniami, które rzeczywiście pomagają zrozumieć i utrwalić wiedzę gramatyczną

– przedstawia wiedzę dotyczącą krajów niemieckojęzycznych, również poprzez ciekawostki oraz absorbujące uwagę uczniów ćwiczenia i projekty

– umożliwia naturalne poznawanie języka, ponieważ zadania i cała wprowadzana wiedza opierają się na autentycznych tekstach

– zachęca uczniów do nauki niemieckiego, opierając się na dostosowanych do ich możliwości poznawczych i interesujących ich młodzieżowych tematach.

Podręcznik dla klas z uczniami o różnym poziomie zaawansowania

Dużą zaletą podręcznika jest jego elastyczność. Został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiać naukę uczniom na różnych poziomach znajomości języka i kształcić jednocześnie wszystkie konieczne sprawności językowe. Dzięki przystępnej formie oraz przejrzystej i uporządkowanej strukturze rozdziałów (każdy składa się z 4 lekcji, opierających się na stałych częściach: mówieniu, gramatyce, pracy z tekstem, pracy z filmem i repetytorium maturalnym ze słowniczkiem), nauka staje się bardziej efektywna.

Podręcznik z ćwiczeniami Welttour 3 to dobrze zaprojektowana, uporządkowana całość. Jest sposobem na interesujące, bliskie tematycznie uczniom zajęcia, które idą w parze z osiąganiem wysokich wyników i skutecznym przygotowaniem do egzaminu maturalnego.

 

Podręczniki szkolne

Podstawowe informacje o kursie

Our Discovery Island to nowatorski, a zarazem uniwersalny kurs do nauki języka angielskiego przeznaczony dla dzieci klas I-III szkoły podstawowej. Został wydany przez wydawnictwo Pearson, posiadające bogate doświadczenie w opracowywaniu podręczników do nauki języka angielskiego dla wszystkich etapów edukacyjnych. Przedmiotowy kurs dostępny jest w dwóch wariantach: wieloletnim dla szkół państwowych oraz dla prywatnych szkół językowych. W powyższej serii, uczniowie mają do dyspozycji bogato ilustrowany, kolorowy podręcznik i zeszyt ćwiczeń.

O autorach

Nad powstaniem kursu pracowali wysokiej rangi specjaliści i fascynaci swojego zawodu. Autorami obu komponentów są: Leone Dyson, Katarzyna Pogłodzińska, Tessa Lochowski, Linette Ansel Erocak, Maria Sagrario Salaberri. Pierwszy z nich, Leone Dyson jest wielkim promotorem Total Physical Response – metody nauczania języka obcego, mającej szczególne zastosowanie w pracy z małymi dziećmi. Opiera się ona na sposobie, w jaki dzieci przyswajają sobie język ojczysty, poprzez bezpośrednie i naturalne reagowanie, wykorzystując wrodzony potencjał, w jaki każdy człowiek jest wyposażony. Z kolei Maria Sagrario Salaberri jest wykładowcą na Uniwersytecie w Almerii. Ponadto, jest autorką wielu artykułów, podręczników i książek metodycznych dotyczących zagadnień związanych z nauczaniem języka angielskiego, m. in. „Classroom language”, “Sunshine”, współautorką „Story telling”, „English Club”, „Teamwork Starter” and „Cosmos-Universe”. Tessa Lochowski jest również doświadczoną autorką podręczników do nauki języka angielskiego. Współtworzyła kursy „New English Adventure” i „Yazoo” oraz „Fly high”. Katarzyna Pogłodzińska jest nauczycielem i metodykiem z 18 letnim stażem. Wykłada ELT Methodology i ELT Young Learners Methodology w Centrum Języków Europejskich w Częstochowie.

Dlaczego warto wybrać ten kurs?

Our Discovery Island wychodzi na przeciw różnorodnym potrzebom dzieci. Przemyca wiedzę i ćwiczy sprawności językowe w sposób dla nich najskuteczniejszy – z humorem i poprzez zabawę. Kolejne części kursu Our Discovery Island przenoszą dzieci na różne wyspy, których mieszkańcy towarzyszą im podczas pracy z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń oraz wciągającą i wspomagającą naukę grą komputerową. Poprzez ciekawe historyjki, proste dialogi, piosenki i różnorodne ćwiczenia, dzieci odkrywają język angielski.

Ponadto, autorzy kursu uwzględnili różne poziomy umiejętności grafomotorycznych dzieci na starcie, proponując do wyboru dwa zeszyty ćwiczeń w klasie pierwszej – wersję uproszczoną i bardziej zaawansowaną (wariant łagodny i intensywny).

Pamiętali również o doniosłej roli rodziców, jaką mogą oni odnieść w procesie nauczania języka obcego swoich pociech, a przy tym spędzić wspólnie czas z nimi, co jest samo w sobie niedocenianym atrybutem mającym ogromny wpływ na całokształt rozwoju dziecka. Kurs został zaopatrzony w Poradnik dla rodziców, który doradza, jak wykonywać zadania domowe wspólnie z dziećmi oraz jak monitorować ich postępy w nauce.

Nauczycielom oferuje kolorowe karty obrazkowe, duże plakaty oraz pacynkę Waldo, pomoce, które pozwolą w sposób atrakcyjny dla dzieci zilustrować słowa i zwroty ćwiczone na lekcji. Ponadto, umożliwia użycie oprogramowania do tablic interaktywnych ActiveTeach, które w znacznym stopniu uatrakcyjnia proces nauczania.